Tytuł Młodzieżowego Króla Okręgu Poznańskiego zostaje w Bractwie Strzeleckim w Wągrowcu!
Ostatniego dnia maja 2026 roku odbyło się Strzelanie o Tytuł Króla Okręgu Poznańskiego A.D. 2026 w Gołańczy. Podczas Turnieju rywalizowano również o Godność Króla Młodzieżowego.
Niezmiernie miło nam napisać, że tytuł pozostaje u nas. Brat Igor Łankiewicz został Młodzieżowym Królem Okręgu Poznańskiego A.D. 2026, a siostra Marta Gruszka I Rycerzem.
Oprócz tego, brat Jakub Łankiewicz zajął 2 miejsce w strzelaniu do Tarczy Pałuckiego Banku Spółdzielczego.
Bractwo reprezentowali również: Król Bogdan Gajewski, strzelmistrz Zbigniew Smoliński, skarbnik Marek Łankiewicz oraz brat Wojciech Zborowski.
Królem A. D. 2026 został brat Szymon Wydymus z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Swarzędzu.
ADS
Członkowie Bractwa Strzeleckiego wzięli udział w procesji Bożego Ciała, która przeszła ulicami miasta Wągrowiec 19 czerwca 2025r.
Poczet sztandarowy: chorąży Ryszard Piasecki, asysta: Marta Gruszka oraz Jan Wieczorek. Bractwo reprezentowali również: prezes Bogdan Gajewski, wiceprezes Zbigniew Smoliński, sekretarz Magdalena Urbanek-Brychczyńska oraz Wojciech Zborowski.

fot. Marta Przybył
ADS
23 maja 2025 roku na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. S. Staszica w Żelicach odbyły się IX Mistrzostwa Powiatu Wągrowieckiego w Strzelectwie Sportowym.
Jak co roku, uczniowie i opiekunowie rywalizowali o tytuły Najlepszego Strzelca i puchary ufundowane m.in. przez Prezesa Bractwa Strzeleckiego w Wągrowcu. Nad bezpieczną i sprawiedliwą rywalizacją czuwała siostra Anna Sieroń, która w tym roku była Sędzią Głównym zawodów. Warto dodać, że siostra dziewięć lat na Turnieju w Żelicach zaczęła swoją przygodę ze strzelectwem i trzykrotnie zdobyła tytuł Najlepszego Strzelca tych zawodów.
Prezes Bogdan Gajewski oraz Wiceprezes Zbigniew Smoliński wręczyli Najlepszym Strzelcom nagrody. W kategorii OPEN zwyciężył Błażej Tomkowiak, w kat. uczniów szkół ponadpodstawowych Weronika Chabros i Szymon Lish, a w kat. uczniów szkół podstawowych Marika Fik i Maciej Zbieralski.
Warto zaznaczyć, że brat Igor Łankiewicz reprezentował ZS nr 1 w Wągrowcu i zajął dwa razy II miejsca: indywidualnie oraz drużynowo.
Organizatorzy wręczyli podziękowania Prezesowi Gajewskiemu, Wiceprezesowi Smolińskiemu oraz siostrze Sieroń.
Do zobaczenia za rok, na X Mistrzostwach Powiatu Wągrowieckiego w Strzelectwie Sportowym!
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Facebooka Bractwa Strzeleckiego w Wągrowcu: https://www.facebook.com/pages/category/Society—Culture-Website/Bractwo-Strzeleckie-w-W%C4%85growcu-104827057633890/
W minioną niedzielę (25.05.2025) delegacja Bractwa Strzeleckiego w Wągrowcu udała się na 30 lecie reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Zbąszyniu.
Prezes Bogdan Gajewski złożył serdeczne życzenia w imieniu Zarządu i członków naszego Bractwa.
Poczet sztandarowy w składzie: Zbigniew Smoliński, Ryszard Piasecki oraz Igor Łankiewicz wziął udział w uroczystej mszy świętej.
Podczas turnieju Strzeleckiego nasi bracia ustrzelali 2 pierwsze miejsca: Zbigniew Smoliński zajął 1 miejsce w strzelaniu do Tarczy Krzysztofa Zielińskiego, a Igor Łankiewicz zajął 1 miejsce w strzelaniu do Tarczy Starosty Nowotomyskiego.
Zdjęcia: Zbąszyń Nasze Miasto
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Facebooka Bractwa Strzeleckiego w Wągrowcu: https://www.facebook.com/pages/category/Society—Culture-Website/Bractwo-Strzeleckie-w-W%C4%85growcu-104827057633890/
XL Krajowy Zjazdu Delegatów
Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej
Rawicz, 10-11 maja 2025 roku
Od zbiórki w Domu Kultury w Rawiczu rozpoczął się XL Krajowy Zjazd Delegatów ZKBS RP. Następnie delegaci udali się przemarszem do Kościoła pw. św. Andrzeja Boboli na mszę świętą. W trakcie marszu ulicami Rawicza, delegacja na czele z Prezesem Lechem Magnuszewskim i Młodzieżowym Europejskim Królem Strzelców Historycznych Maksymilianem Kuropką, złożyła wiązanki kwiatów pod pomnikami Papieża św. Jana Pawła II i Tadeusza Kościuszko. W uroczystym przemarszu ulicami Rawicza wzięło udział 31 pocztów sztandarowych.
W samo południe, w Parku Domu Kultury, rozpoczęto ceremoniał Zjazdu. Głos zabrał Komendant BS w Rawiczu Andrzej Pawłowski. Prezes ZKBS RP Lech Magnuszewski uroczyście przywitał delegatów. W swoim wystąpieniu podkreślił, że ”zjednoczenie to wszyscy my, każdy brat i każda siostra”.
Za szczególne zasługi na rzecz Zjednoczenia wręczono odznaczenia. Sztandar Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach został odznaczony Krzyżem Rycerskim. Za wieloletnią i wzorową służbę Brat Jan Klauza (Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych) został wyróżniony Krzyżem Klasy I. Order Zasług Zjednoczenia Krzyż Wielki otrzymał brat Leszek Procki (Bractwo Kurkowe Miasta Ruda Śląska). Złotą Gwiazdę do Krzyża Komandorskiego otrzymali bracia: Szczepan Karkosz, Szczepan P. Karkosz, Jacek Wichrowski, Marek Burkiewicz i Tomasz Miliszewicz. Srebrną Gwiazdę do Krzyża Komandorskiego otrzymali: Piotr Ratajczak i Andrzej Samol. Krzyż Komandorski z Mieczami otrzymali bracia: Bartosz Kowalewicz i Paweł Szwarc. Krzyż Oficerski otrzymał brat Rafał Lokś, a Krzyż Rycerski brat Marek Tyczyński.
Na cześć XL Zjazdu ZKBS RP została oddana salwa honorowa. Głos zabrał Burmistrz Gminy Rawicz Grzegorz Kubik, który powitał braci i siostry kurkowe w „sercu Wielkopolski”. Hasło Rawicz zawsze otwarty wybrzmiało wśród licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych i gości zebranych wokół sceny. Burmistrz wyraził słowa uznania dla tradycji i wartości propagowanych przez Bractwa. Starosta Powiatu Rawickiego Adam Sperzyński życzył wielu wspaniałych rozmów oraz pomysłów. Wyraził uznanie dla tradycji strzeleckich kultywowanych przez ZKBS RP.
Młodzieżowy Europejski Król Strzelców Historycznych Maksymilian Kuropka (Bractwo Kurkowe w Poniecu) podziękował bratu Robertowi Karkoszowi (BK Rawicz) wręczając mu okolicznościową monetę, którą wybił na pamiątkę zdobycia tytułu Króla Młodzieżowego.
Po zakończeniu pierwszej części Zjazdu delegaci udali się na salę, a pozostali uczestnicy na strzelnicę, aby wziąć udział w turniejach strzeleckich.
Druga część uroczystości rozpoczęła się wprowadzeniem Sztandaru Zjednoczenia oraz oddaniem hołdu zmarłym Braciom i Siostrom. Prezes Lech Magnuszewski otworzył XL Krajowy Zjazd Delegatów Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Wybrano Przewodniczącego Zjazdu brata Andrzeja Pawłowskiego (Bractwo Kurkowe w Rawiczu), Wiceprzewodniczącego brata Romana Pająka (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pszczynie) oraz Sekretarza Zjazdu Januarego Bątkiewicza (Poznańskie Bractwo Kurkowe).
Do składu komisji mandatowo-skrutacyjnej wybrano siostrę Dominikę Sebastianiuk (Kresowe Bractwo Strzelców Kurkowych w Terespolu), brata Jakuba Boguszyńskiego (Bractwo Kurkowe w Poniecu) oraz brata Zbigniewa Tomaszewskiego.
W czasie obrad, na strzelnicy trwał Turniej o Młodzieżowego Króla Kurkowego. Tytuł zdobył Michał Rompa z Młodzieżowej Drużyny Strzeleckiej w Rawiczu, I Giermkiem Króla Julia Łoza z MDS Rawicz, II Giermkiem została Zofia Wojtkowiak z MDS Poniec. IV miejsce w Turnieju zajął Krzysztof Pihil (MDS Śmigiel), V miejsce Grzegorz Wojtyś (MSD Jutrosin), VI miejsce przypadło Aleksandrowi Frąckowiakowi (KDS Śmigiel). Wszyscy otrzymali oprawione pamiątkowe dyplomy.
Wiwat Król Młodzieżowy Michał Rompa!
Prezes Zjednoczenia, Skarbnik Zjednoczenia, Komisja Rewizyjna oraz Sąd Honorowy złożyły sprawozdania za rok 2024. Po dyskusji nad sprawozdaniami w wyniku głosowania zatwierdzono wszystkie sprawozdania. Zjazd udzielił Zarządowi absolutorium.
Brat Michał Wieremiejczyk (Bractwo Strzelców Kurkowych im. J. Kilińskiego w Warszawie) zabrał głos. Poruszył temat organizacji, która przez zbieżność nazwy i strojów jest łączona ze Zjednoczeniem KBS RP. W wystąpieniu przedstawił oświadczenie, w którym zaznaczył że ZKBS RP nie ma żadnego związku z ową organizacją i wyraża sprzeciw wobec działań przez nią podejmowanych. Zjazd Delegatów jednogłośnie zaakceptował treść oświadczenia.
Zarejestrowani delegaci otrzymali pakiety powitalne, a na zakończenie obrad wyjątkowy, medal pamiątkowy z okazji okrągłego, 40-tego Ogólnopolskiego Zjazdu Delegatów Zjednoczenia KBS RP.
Wieczorem bracia i siostry udali się na Raut Bracki.
Bractwo Strzeleckie w Wągrowcu reprezentowała siostra Anna Sieroń, p.o. rzecznika prasowego Zarządu ZKBS RP
ADS